Dołącz do nas!   |   Kontakt   |   Najbliższe pokazy: 26 czerwca 2012r. - Dom Kopernika

AstroVisioN - Internetowy Portal Astronomiczny

Reportaże...

Relacja z imprezy w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach


       Trwa XI Festiwal Nauki i Sztuki w Toruniu. W Centrum Astronomii UMK w Piwnicach wciąż odbywają się różne imprezy i warsztaty. Najciekawszym wydarzeniem astronomicznym tej edycji Festiwalu był koncert muzyki elektronicznej z pokazem nieba pod największym w kraju radioteleskopem w Piwnicach k. Torunia, który odbył się w niedzielę 17 kwietnia 2011 roku.

       Przygotowania do imprezy rozpoczęły się już niedzielnego poranka. W organizacji imprezy pomogło wielu wolontariuszy w postaci studentów i miłośników astronomii. Pierwsi goście pojawili się około godz. 20:00. Koncert rozpoczął się planowo o godz. 21:00. Impreza zakończyła się o godz. 22:30.

       Autorami i wykonawcami muzyki byli: Rafał Iwański (muzyk znany z grupy HATI) i Wojciech Zięba (z wytwórni płytowej Beast Of Prey). Wydarzenie łączyło dokonania nauk astronomicznych ze współczesną muzyką elektroakustyczną. Kompozycje obu autorów wykorzystywały sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego, odebrane radioteleskopami (pulsary, Słońce) oraz nagrania archiwalne z misji kosmicznych - w połączeniu z elektronicznymi i akustycznymi partiami instrumentalnymi, bogatymi sonorystycznie i stworzonymi rękami ludzkimi. Koncert promował płytę VOICES OF THE COSMOS. Na czas koncertu radioteleskop zamienił się w największy w Polsce ekran, na którym wyświetlano animacje i obrazy astronomiczne.

       Radioteleskop został również skierowany na jeden z pulsarów - po chwili uczestnicy imprezy mogli usłyszeć jego niesłychanie regularne pulsy radiowe na żywo.

       W organizacji imprezy wzięli także udział miłośnicy i studenci zgromadzeni wokół portalu AstroVisioN, tworzący grupę "Pokazy Nieba w Toruniu": Pokazy-Nieba.pl. Na adeptów astronomii czekały teleskopy - od małych o średnicy kilku centrymetrów, aż po duże amatorskie teleskopy o średnicy lustra głównego 30 cm. Główną atrakcją wieczoru był Saturn wraz z księżycami. Niestety pełnia Księżyca skutecznie utrudniała obserwacje. Był to jednak dobry moment, aby wyjaśnić obserwatorom, że pełnia Księżyca nie oznacza wcale, iż dostrzeżemy na jego powierzchni bogactwo kraterów i innych szczegółów.

       Koncert był też poświęcony pamięci i dokonaniom słynnego gdańskego astronoma Jana Heweliusza, ponieważ decyzją Sejmu RP rok 2011 został ogłoszony rokiem Heweliusza.

       Oto krótka relacja fotograficzna z imprezy:


Przygotowania do koncertuRadioteleskop o średnicy 15 metrów znajdujący się w CA UMK w PiwnicachLogo portalu AstroVisioN wyświetlone podczas koncertu na czaszy największego w Polsce radioteleskopuLogo obchodów Roku Heweliusza wyświetlone na czaszy radioteleskopuKoncertKoncert c. d.Prowadzący imprezę - Sebastian Soberski z CA UMK w Piwnicach, przybliżający tajemnice WszechświataTajemnic Wszechświata ciąg dalszyKoncert c. d.Logo inicjatywy "Pokazy Nieba w Toruniu": Pokazy-Nieba.pl, wyświetlone na czaszy radioteleskopu podczas imprezyPokaz nieba towarzyszący koncertowiPokaz niebaKoncert c. d.Koncert c. d.Pokaz niebaPokaz niebaKoncert c. d.Koncert c. d.

Wszelkie prawa zastrzeżone - Pokazy Nieba w Toruniu - 2009-2011r.